5/24/2019 1:57:21 PM | جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴:۳۹
سرباز ماهر گزارش می‎دهد:
نگاهی به خدمت سربازی در روسیه
خدمت وظیفه در امپراتورى روسیه، اولین بار در تاریخ یکم ژانویه ۱۸۷۴ میلادى توسط دمیترى میلیوتین برقرار شد. اکنون روسیه ترکیبی از نیروهاي قراردادي و وظیفه را در سیستم نظامی خود دارد. در روسیه تنها کسانى به خدمت فراخوانده می‎شوند که بین سنین ۱۸ تا ۲۷ سال باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرباز ماهر؛ روسیه با حدود 17 میلیون کیلومترمربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا ( قاره اروپا و آسیا) قرار دارد. این کشور در آسیاى شمالى و اروپاى خاورى واقع است و با اقیانوس آرام شمالى و اقیانوس منجمد شمالى، دریاى خزر، دریاى سیاه و دریاى بالتیک مرز آبى دارد. روسیه با 14 کشور آسیایى و اروپایى داراى مرز زمینى و با کشورهاى پیرامون دریاى برینگ، دریاى ژاپن، دریاى کاسپین، دریاى سیاه و دریاى بالتیک ارتباط دریایى دارد.

روسیه با حدود 144.5 میلیون نفر جمعیت، نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. پایتخت آن، شهر مسکو، در باختر و بخش اروپایى کشور واقع شده که بزر گترین شهر اروپاست. تراکم جمعیت روسیه 8.4نفر در هر کیلومترمربع است که از پایین ترین نرخهاى تراکم جمعیت در جهان محسوب می‎شود. همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفى است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب، یعنى بخش اروپایى زندگى می‎کنند.

روسیه از زمان پطرکبیر به یک کشور قدرتمند در شرق اروپا و شمال آسیا تبدیل شد. از آن زمان، توسعه طلبى و گسترش به سمت آبهاى گرم عامل مهمى در تصرف سایر سرزمینها توسط روسها بوده است. به دنبال جنگ جهانى اول و فروپاشى امپراتورى تزارى و ظهور کمونیسم، عملاً روسیه به یک قطب جهانى در معادلات قدرت تبدیل شد. جنگ جهانى دوم فرصتى بود تا این قطب خود را در کنار آمریکا به عنوان دو تصمیم گیر اصلى جهان مطرح کند.

جنگ سرد که با پایان جنگ جهانى دوم بین دو ابرقدرت شرق و غرب آغاز شد، باعث شد ارتش سرخ شوروى، گسترش کمى و کیفى زیادى پیدا کند. این ارتش به صورت غیرمستقیم و در جهان سوم، در جنگهاى مختلفى مانند کره و ویتنام دخیل بود که در افغانستان به صورت مستقیم وارد منازعه شد.

با فروپاشى شوروى و پایان جنگ سرد در دهه 1990 ، ارتش روسیه رو به افول رفت، اما با روى کارآمدن ولادیمیر پوتین، روسیه دوباره به سمت سیاست توسعه طلبى قبلى تزارى گرایش پیدا کرد و به تدریج دوباره توان نظامى خود را افزایش داد.

برایند این سیاست را طى سالهاى اخیر در مناطق گرجستان، اوکراین و سوریه میتوان دید. سیاست کنونى روسیه تحت رهبرى ولادیمیر پوتین، همکارى و عدم تنش با غرب و تلاش براى اتحاد کشور است؛ ولى به خاطر گسترش ناتو به سمت شرق اروپا و پس از درگیرى روسیه با گرجستان بر سر اوستیاى جنوبى و الحاق کریمه به خاك خود، روابط روسیه و غرب به تیرگى گراییده است.

 

 

براى آینده نیز در همین راستا برنامههاى گسترد هاى جهت افزایش توان کمى و کیفى ارتش و تسلیحات آن، تدارك دیده شده است. اکنون کارکنان ارتش روسیه حدود یک میلیون نفر هستند که در شاخههاى زمینى، هوافضا، دریایى، سپاه نیروهاى راهبردى موشکى، سپاه نیروهاى هوابرد و نیروهاى عملیات ویژه، تحت هدایت ستاد مشترك و نظارت عالى وزارت دفاع مشغول خدمت هستند. این نیروها از نظر وابستگى ادارى، شامل نیروهاى رسمى، قراردادى و وظیفه هستند.

 

خدمت وظیفه در امپراتورى روسیه، اولین بار در تاریخ یکم ژانویه 1874 میلادى توسط دمیترى میلیوتین برقرار شد. اکنون روسیه ترکیبی از نیروهاي قراردادي و وظیفه را در سیستم نظامی خود دارد. در روسیه تنها کسانى به خدمت فراخوانده می‎شوند که بین سنین 18 تا 27 سال باشند؛ یعنى اگر سن کسى از 27 سال بگذرد، به خدمت فراخوانده نخواهد شد. طول مدت خدمت سربازي نیز یک سال است. البته مجازات کسانى که از رفتن به خدمت خوددارى کنند نیز دو سال زندان است.

 

 

در روسیه در برخى از موارد، افراد از خدمت معاف می‎شوند؛ تمام دانشجویان، تمام وقت از خدمت سربازى معاف هستند، اما ممکن است پس از فارغ التحصیلى یا اخراج، به خدمت فراخوانده شوند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلى به عنوان سرباز به خدمت گرفته می‎شوند، ولى اگر داراى آموزشهاى نظامى باشند، می‎توانند تقاضاى خدمت دوساله با درجه افسرى بدهند. کسانى که تحصیلات عالى خود را به صورت تمام وقت ادامه دهند و یا درجه دانشگاهى عالى داشته باشند (مانند دکترا) همچنین کسانى که گواهى پزشکى مبنى بر عدم تناسب جسمى براى خدمت و یا بیش از دو فرزند دارند نیز به خدمت فراخوانده نمی‎شوند.

براى انجام خدمت وظیفه، مردان در سن 17 سالگی نام نویسى می‎کنند و سپس سال بعد طى دو مرحله؛ از یکم آوریل تا 15 جولاى و از یکم اکتبر تا 31 دسامبر، به خدمت فراخوانده شده و پس از طى آزمایشهاى بدنى و پزشکى، براى گذراندن دوره آموزشى به مراکز مختلف ارتش اعزام می‎شوند. با پایان این دوره، سربازان  بین واحدهاى مختلف تقسیم و مشغول گذراندن خدمت میشوند.

 

 

مشمولان در صورتى که ورزشکار یا عضو یکى از تیمهاى ملى روسیه باشند، می‎توانند خدمت سربازى خود را در باشگا ههاى ورزشى بگذرانند و این امکان را نیز دارند که در بازی هاى المپیک، بازی هاى جهانى و مسابقات اروپایى شرکت داشته باشند.

استعدادهاى درخشان، دانشجویان و دانش آموختگانى که علاقه مند به انجام کارهاى علمى باشند نیز می‎ توانند خدمت سربازى خود را در یکى از مراکز علمى مربوطه سپرى کنند.

در روسیه شبیه سایر کشورها، خدمت جایگزین به صورت غیرنظامى هم وجود دارد که البته تعداد کمى از افراد به این بخش اعزام می شوند، به طورى که حدود سه درصد از کل مشمولان را به صورت سالیانه دربر مى گیرد. خدمت در ارتش داراى مزایایى براى سربازان است؛ یکى از مزایاى خدمت در ارتش این است که شرایط آسانترى را براى ورود به دانشگاه فراهم می‎آورد. طبق قوانین روسیه، شهروندانى که خدمت نظامى اجبارى را انجام دادهاند، حق دارند که در شرایط آسانترى وارد دانشگا ههاى دولتى شوند. همچنین استخدام در ادارات دولتى نیز منوط به داشتن کارت پایان خدمت وظیفه است.

دریافتى سربازان وظیفه در روسیه، بسته به درجه و رسته آنها متفاوت و البته مبلغ ناچیزى است؛ از حدود 8 هزار روبل در نیروى زمینى تا 13 هزار روبل در نیروى دریایى متغیر است. در راستاى گذار به نیروهاى نظامى کاملاً حرفهاى (تمام وقت)، قانون جدیدى در روسیه ابلاغ شده که طى آن مشمولان وظیفه می‎توانند خدمت سربازى یک ساله خود را تبدیل به سرباز قردادی برای مدت دو سال کنند. پیش از این قانون، مشمولان تنها مجاز بودند پس از طى شش ماه از خدمت وظیفه، درخواست قرارداد به عنوان کار در ارتش کنند.

 

 

حقوق سربازان قراردادى براى دو سال اول خدمت، 17 هزار روبل است، اما از سال سوم این رقم دو برابر می‎شود و در طول سالهاى بعد نیز افزایش می‎یابد. همچنین سربازان قراردادى، از سایر مزیتهاى کار در نیروهاى مسلح مثل خانه سازمانى و تحصیل رایگان در مقطع آموزش عالى هم بهرهمند می‎شوند. براساس اعلام رسمى تارنماى وزارت دفاع روسیه، در سال 2015 متوسط حقوق سربازان قراردادى ارتش این کشور، 62 هزار روبل بوده است. برنامه سرباز قراردادى بیشتر براى جذب فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلى دانشگا هها و مؤسسات تحقیقاتى در نیروهاى مسلح و به کارگیرى آنها در بخشهایى غیر از آموزشهاى عمومى نظامى طرح ریزى شده است. اجراى این طرح با استقبال خوبى روبه رو شده و نتایج مثبتى نیز به دنبال داشته است.


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=1009

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha