6/16/2019 1:22:17 AM | یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵:۵۹
سرباز ماهر گزارش می‎دهد:
نگاهی به خدمت سربازی در مصر
خدمت نظام وظیفه در مصر برای مردانی که در سنین ۱۸ تا ۳۰ سالگی قرار دارند، اجباری است. قانون نظام وظیفه در سال ۱۹۴۸ به اجرا درآمد که طی سال‎های ۱۹۵۵ ، ۱۹۵۷ ، ۱۹۶۹ و ۱۹۸۸ نیز اصلاح شد. ارتش مصر دارای حدود ۴۳۹ هزار نفر نیرو است که بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ هزار نفر از آنها نیروی وظیفه هستند.

به گزارش پایگاه اطاع رسانی سرباز ماهر؛ مصر با وسعتی برابر با یک میلیون و 10 هزار کیلومترمربع در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار دارد و از غرب با لیبی، از جنوب با سودان و از شرق به واسطه شبه جزیره سینا با اراضی اشغالی فلسطین و نوار غزه مرز زمینی دارد.

مصر یکی از پرجمعیتترین کشورهای آفریقایی و منطقه غرب آسیاست و بیشتر جمعیت 97 میلیون نفری آن در کنار رود نیل زندگی میکنند. کرانه‌های رود نیل با منطقه‌ای در حدود ۴۰ هزار کیلومترمربع، یعنی یک بیست وپنجم مساحت این کشور، تنها زمینهای بارور مصر را تشکیل میدهند. بخش عمده این کشور از بیابان تشکیل شده و جمعیت پراکنده‌ای را در خود جای داده است.

حدود نیمی از جمعیت مصر شهرنشین هستند که بیشتر آنان در شهرهای دلتای رود نیل و حومه آ ن زندگی می‌کنند. . قاهره، پایتخت مصر با 8 میلیون نفر و بندر اسکندریه با 4 میلیون نفر جمعیت، پرجمعیتترین شهرهای این کشور هستند. 90 درصد مردم مصر مسلمان و درصد کمی نیز مسیحیاند.تمدن مصر، حدود ۴ هزار سال پیش از میلاد در کناره رود نیل بهوجود آمده؛ بنابراین از نظر تاریخی مصر یکی از قدیمیترین تمدنهای بشری است. آثار باستانی متعدد موجود در این کشور که مهمترین آنها اهرام ثلاثه و مجسمه ابوالهول هستند، هرساله گردشگران زیادی را جذب مصر می‌کنند. این شرایط باعث شده که حدود ۱۲ درصد نیروی کار کشور مصر در بخش گردشگری و شهرهای تفریحی ساحل دریای سرخ فعالیت داشته باشند.

ارتش در مصر مهمترین نهاد محافظ امنیت کشور محسوب میشود. از نظر قانون اساسی، رئیس جمهور فرمانده کل نیروهای مسلح است و اعلام جنگ و اعزام نیروی نظامی به خارج از کشور تنها با مشورت شورای دفاع ملی و موافقت اکثریت مجلس نمایندگان انجام میشود. پس از رئیس جمهور، وزیر دفاع ارتش را هدایت میکند که از بین افسران ارشد این نهاد انتخاب میشود.

ارتش به چهار شاخه اصلی زمینی، هوایی، دریایی و دفاع هوایی تقسیم میشود. ستاد مشترک ارتش نیز امور هماهنگی بین این نیروها را برعهده دارد. از نظر تسلیحاتی، قبل از سازش مصر با رژیم صهیونیستی، بیشتر سلاحهای ارتش این کشور از بلوک شرق مانند شوروی و چین تأمین میشد، اما بعد از انعقاد پیمان کمپ دیوید سلاح‎های غربی و آمریکایی نیز به مصر وارد شدند. ارتش مصر اکنون از کمکهای چند میلیارد دلاری سالانه آمر یکا برخوردار است.

نهاد ارتش در برهههاي مهم تاريخ مصر همواره نقش برجستهاي داشته و خود را به عنوان حافظ تماميت كشور و قانون اساسي معرفي کرده است. جنگ با رژیم صهیونیستی طی سالهای 1948 ، 1956 ، 1967 و 1973 مؤید این امر است. اين رويكرد سبب تقويت جايگاه اجتماعي ارتش و محبوبيت آن در بين مردم مصر شده است. ارتش با اتکا به این جایگاه از نیمه دوم قرن بیستم تا به امروز در اداره کشور حضورداشته است.

از نظر محیط امنیتی، با وجود پیمان صلح با رژیم صهیونیستی، همچنان امکان درگیری با این کشور وجود دارد. موضوع تروریسم و گروه القاعده و داعش نیز از مهمترین عوامل تهدید مصر به شمار میروند. البته بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی در لیبی را هم باید به این موارد افزود. کانال سوئز که به طول ۱۶۸ کیلومتر بین دریای مدیترانه و دریای سرخ حفر شده نیز بهخاطر راه آبی ارتباطی میان سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا، اهمیت زیادی برای مصر دارد.

 همچنین در مصر باتوجه به موقعیت طبیعی، رود نیل مهمترین تأمین کننده آب شرب وکشاورزی کشور محسوب میشود. سد آسوان به همراه دریاچه 400 کیلومتری آن هم ذخیره حیاتی مصر به حساب میآید. درياچه ناصر در پشت سد، بسيار بزرگ است و علاوه بر آن تقریبا 95 درصد از مردم مصر نيز در شعاع 12 مايلي رود نيل زندگي ميکنند. معني اين حرف اين است كه انهدام سد توسط يك دشمن خارجي، مثلاً حمله هوايي و اتمي رژیم صهیونیستی مي‎تواند باعث ايجاد سيلي شود كه كشور مصر را تقریبا نابود سازد. اين امر در جنگ سال 1973 با رژیم صهیونیستی باعث شد تا پدافند قوي هوايي در اطراف آن قرار داده شود. امروز نيز موضوع امنيت سد آسوان به عنوان يك عامل مهم در مباحث راهبردی مصر به حساب آمده و حفاظت از آن در اولويت امنيت ملي اين كشور قرار دارد. بنابراین اکنون ارتش باید از این رگ حیاتی و ذخیره آن نیز به خوبی محافظت کند.

 

 

خدمت نظام وظیفه در مصر برای مردانی که در سنین ۱۸ تا ۳۰ سالگی قرار دارند، اجباری است. قانون نظام وظیفه در سال 1948 به اجرا درآمد که طی سالهای 1955 ، 1957 ، 1969 و 1988 نیز اصلاح شد. ارتش مصر دارای حدود 439 هزار نفر نیرو است که بین 290 تا 320 هزار نفر از آنها نیروی وظیفه هستند.

مدت خدمت وظیفه هر مرد مصری براساس میزان تحصیات وی از ۱۴ تا ۳۶ ماه است. اخراجیهای دبیرستان‌ها باید ۳۶ ماه ( ۳ سال) خدمت کنند. دانش آموختگان دانشگاهها بنابر میزان تحصیات خود دوره خدمتی کمتری دارند. معمولا افراد دارای مدرک تحصیلی از مؤسسات عالی فقط 18 ماه خدمت میکنند.

دانش آموختگانی که تخصص دارند و به خدمت فراخوانده میشوند، از نظر درجه و حقوق، بالاتر از سایرین قرار میگیرند. همچنین به آنها امکان استخدام در ارتش نیز داده میشود. دانشجویان تا زمانی که تحصیلاتشان به پایان برسد، یعنی تا سن 25 سالگی نمیتوانند بدون اجازه از وزارت دفاع به خارج از کشور سفر کنند. به طور معمول، خدمت سربازی محصلان، تا پایان تحصیلات به تعویق میافتد تا اینکه آنها تقاضای ورود به خدمت را تا پیش از ۲۸ سالگی ارسال کنند.

افرادی که سنشان از ۳۰ سال بگذرد، شایسته حضور در ارتش تلقی نمیشوند و مجبور به پرداخت جریمه خواهند شد. افرادی که برادر ندارند و یا سرپرستی اولیای خود را برعهده دارند، از خدمت سربازی معاف میشوند. انور سادات رئیس جمهور پیشین مصر گفته بود هر مصری که دارای تابعیت دوگانه باشد، از خدمت وظیفه معاف است. این معافیت تا امروز نیز ادامه دارد. برخی از مصریها از خدمت وظیفه فرار کرده و به کشورهای خارجی میروند تا سنشان از ۳۰ سال بگذرد. در آن سن آنان محاکمه شده و مجبور به پرداخت ۵۸۰ دلار (طبق آمار سال ۲۰۰۴) میشوند و با مذمت از انجام خدمت سربازی در ارتش رها میشوند. این جرم که از نظر قانونی جرم سیرت اخلاقی بد تلقی می‎شود، افراد را به عنوان شهروندان بی‎وفا به میهن از استخدام در نهادهای رسمی منع می‎کند.

دولت تمام مردانی را که به سن 16 سالگی میرسند، وارد لوحه انتظار خدمت میکند و چندین منطقه اداری را برای موضوع نظام وظیفه تعیین کرده است. هر منطقه دارای شورای متشکل از افسران رزمی، مقامات کشوری و افسران پزشکی است که مشمولان را از نظر جسمی و روانی مورد بررسی قرار میدهند. شهرداران محلی و شورای روستاها نیز در این روند دخالت دارند. مردان مشغول در پستهای مهم دولتی، افرادی که برادرانشان در حین خدمت از دنیا رفتهاند، کسانی که در صنایع مهم کار میکنند و همچنین سرپرستان خانواده، همگی واجد شرایط معافیت میشوند.

 

 

مردانی که خدمت نظام وظیفه اجباری را نگذرانده باشند، امکان مسافرت به خارج از کشور را نخواهند داشت. افراد مشمول پس از ورود به دوره خدمت وظیفه، به مراکز آموزشی اعزام میشوند. در اینجا تعلیمات مقدماتی نظامی به افراد داده میشود. علاوه بر آموزش نظامی موارد دیگری در برنامه سربازان مانند سوادآموزی نیز گنجانده شده است.

برحسب نیاز، سربازان در پایان دوره مقدماتی به دورههای تکمیلی تخصصی نیز فرستاده میشوند و در پایان بین یکانهای مختلف ارتش تقسیم شده و دوره ضرورت را میگذرانند. بیشتر سهمیه نیروهای وظیفه به نیروی زمینی اختصاص دارد و مابقی بین سه نیروی باقی مانده تقسیم خواهند شد. البته در صورت لزوم سربازان برای ادامه خدمت به واحدهای پلیس نیز فرستاده میشوند.

در پایان خدمت، افراد وارد دوره احتیاط 9 ساله میشوند؛ اکنون حدود 439 هزار نفر در مصر در دوره احتیاط ارتش قرار دارند.

 


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=1042

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha