6/16/2019 1:00:30 AM | یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
پنج شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶:۵۰
مشمولان خدمت سربازی، طعمه شیادان در فضای مجازی
اخیراً تعدادی صفحه و کانال در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده‌اند که با عناوین و شگردهای مختلف قصد سوء استفاده از این زمینه‌های سودجویی را دارند. این وعده‌های غیرقانونی شامل مواردی مانند جابجایی سربازان به محل خدمت دلخواه، معافیت‌های پزشکی و غیرپزشکی ساختگی و مواردی مشابه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرباز ماهر؛ خدمت سربازی، یکی از چالش‌های مهم زندگی پسران ایرانی محسوب می‌شود؛ چرا که از جهات مختلف زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این دوره که به طور عادی حدود 2 سال به طول می‌انجامد، اهمیت زیادی در زندگی مشمولان و اعضای خانواده‌های آن‌ها دارد.

انتقادات فراوانی بر نحوه اجرای خدمت سربازی وجود دارد؛ زیرا این شدت و گستره تأثیرگذاری بر زندگی تعداد زیادی از اعضای جامعه که از قشر جوان و پویا محسوب می‌شوند، به طور کامل قابل مدیریت نیست و در این میان قطعاً مشکلات زیادی برای مشمولان پیش خواهد آمد. برای مثال سربازان متأهلی که در کلانشهرها زندگی می‌کنند، با افزایش سرسام‌آور هزینه‌های زندگی، با مشکلات عدیده مالی مواجه می‌شوند. محدودیت‌هایی که این دوره بر شرایط زندگی سربازان اعمال می‌کند، توان درآمدزایی آن‌ها را کاهش می‌دهد و به خصوص برای اقشار غیرمرفه، طبیعتاً مشکلات ناشی از مسائل مالی می‌تواند بسیار متعدد و جدی باشند.

با این حال بخشی از توان دفاعی و نظامی کشور بر دوش سربازان است. همانطور که جانفشانی‌های بی‌شمار سربازان در دوران دفاع مقدس مهر تأییدی بر این وظیفه سنگین است. کشور ما به منظور ایجاد بازدارندگی در برابر دشمنان، ناگزیر از تقویت بنیه دفاعی است و این اتفاق نیازمند بهبود مدیریت این بخش از نیروی انسانی کشور است.

این‌که تا چه میزان نگرانی‌های جوانان و خانواده‌هایشان در خصوص خدمت مقدس سربازی، به جا و درست است، نیاز به بررسی همه جانبه شرایط خدمت و اوضاع دیگر حاکم بر جامعه دارد. تجربه دوران سربازی برای برخی تلخ و برای برخی شیرین است. اما چیزی که تقریباً برای همه مشمولان مشابه بوده، نگرانی مربوط به محل خدمت، مدت خدمت، سازمان خدمتی، اشتغال، تحصیل، ازدواج و امثالهم است.

به همین دلیل بسیاری از جوانان به دنبال راه گریز یا میانبری برای خدمت سربازی هستند و همین میزان زیاد تقاضا زمینه‌ای را فراهم آورده تا شاهد سودجویی‌ها و کلاهبرداری‌های زیادی در حوزه خدمت سربازی باشیم.

از سوی دیگر، قانون‌گذار به منظور بهبود شرایط خدمت، تمهیداتی اندیشیده که با توجه به وضعیت مشمول یک یا چند مورد آن ممکن است شامل حال وی شود. برای مثال برخی از این تمهیدات مربوط به معافیت‌های پزشکی و غیرپزشکی است که بعضاً پیچیده و نیازمند تفسیر و توجیه هستند.

اخیراً نیز تعدادی صفحه و کانال در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده‌اند که با عناوین و شگردهای مختلف قصد سوء استفاده از این زمینه‌های سودجویی را دارند. این وعده‌های غیرقانونی شامل مواردی مانند جابجایی سربازان به محل خدمت دلخواه، معافیت‌های پزشکی و غیرپزشکی ساختگی و موارد مشابه می‌شود

دامی که برای جوانان در این فضا پهن شده، با توجه به بی‌تجربگی این قشر به راحتی می‌تواند منجر به تراکنش مالی و کلاهبرداری شود. برای مثال برخی شیادان چندی پیش مطرح کرده بودند که از طریق ارائه مقاله ISI، می‌توانند برای مشمولان معافیت از خدمت سربازی اخذ کنند که توسط مسئولان مربوطه، امکان چنین اقدامی به کلی تکذیب شد.

مشمولان خدمت سربازی و خانواده‌های این افراد می‌بایست به خوبی توجه داشته باشند که معافیت خدمت سربازی یا هرگونه اقدام مرتبط با خدمت سربازی، فقط و فقط از طریق نهاد متولی این امر، یعنی سازمان وظیفه عمومی ناجا مقدور است. این افراد باید مراقب باشند تا در فضای مجازی که بازار داغی برای انواع شیادی محسوب می‌شود، در دام وعده و وعیدهای کلاهبرداران و سودجویان گرفتار نشوند. مرجع اصلی و رسمی این حوزه در فضای مجازی به آدرس www.vazifeh.police.ir برای عموم قابل دسترسی است. این سایت تمام اطلاعات لازم برای مشمولان را گردآوری کرده و با راه‌اندازی بخش مشاوره و طراحی اپلیکیشن سعی در پاسخگویی مناسب و روزآمد داشته است.

 

 

 

 


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=1089

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha