6/16/2019 1:51:23 AM | یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷:۱۴
سرباز ماهر گزارش می‎دهد:
نگاهی به خدمت سربازی در تایلند
خدمت در نیروهاى مسلح یک وظیفه براى همه شهروندان محسوب می شود. مردان بالاى سن ۲۱ سال مشمول نظام وظیفه می شوند. البته سربازان به صورت تصادفى و به تعداد موردنیاز به خدمت فرستاده می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرباز ماهر؛ تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلندو نام سابق سیام، کشورى در شبه جزیره هندوچین، واقع در جنوب شرقى آسیاست. این کشور با مساحتى درحدود 513 هزار کیلومترمربع، از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج و از جنوب با مالزى و خلیج تایلند همسایه است. از غرب نیز به برمه و دریاى آندامان محدود می شود.

آب وهواى تایلند، گرمسیرى و داراى سه فصل متمایز گرم و خشک، بارانى و خنک است. فصل گرم و خشک از ماه مارس تا ماه مه ادامه دارد. در این فصل متوسط درجه حرارت 34 سانتیگراد است و رطوبت هوا نیز حدود 75 درصد است. فصل بارانى از ماه ژوئن تا ماه اکتبر ادامه دارد و متوسط درجه حرارت به 29 درجه سانتیگراد و میزان رطوبت نیز به 87 درصد افزایش می یابد. فصل خنک از ماه نوامبر تا فوریه است. در این فصل درجه حرارت بین 20 تا 32 درجه سانتیگراد در نوسان است.

پایتخت تایلند شهر بانکوک است که بخشى از جمعیت 69 میلیون نفرى تایلند را در خود جاى داده است. در حدود 95 درصد مردم تایلند بودایى هستند. مسلمانان با حدود 4 درصد جمعیت، بعد از بودائیان، بزرگترین گروه مذهبى این کشور محسوب می شوند.

از نظر جغرافیاى طبیعى، شمال کشور تایلند، کوهستانى و داراى جنگل هاى بسیارى است و نواحى مرکزى آن پوشیده از شالیزارهاى سرسبز برنج است. قسمت غرب و شرق تایلند، داراى باغ هاى میوه، درختان کائوچو، جنگل هاى همیشه سبز و ساحل شنى سفید است.

علاوه براین، تایلند داراى جزایر بسیارى است که هر کدام، گویى تصویرى از بهشت را براى گردشگران به نمایش می گذارد. کائوچو، قلع، تنگستن، الوار چوبى، سرب، سنگ گچ، زغال سنگ، فلوراید، ازجمله مهمترین منابع زیرزمینى در تایلند محسوب می شوند. از نظر کشاورزى نیز اکنون این کشور از مهمترین صادرکنندگان برنج در جهان به حساب می آید. تایلند، در حال حاضر، با داشتن تولید ناخالص داخلى بالغ بر 455 میلیون و 378 هزار دلار، در رتبه بیست وششم اقتصاد جهان و با درآمد سران هاى در حدود 17 هزار و 786 دلار، مقام هفتادودوم را در دنیا دارد.

در کشور تایلند، به صورت رسمى، وظیفه دفاع از کشور و نظام پادشاهى برعهده ارتش است و پادشاه، فرماندهى کل قوا را برعهده دارد. با وجود تشریفاتى بودن این مقام، عملاً ارتش تحت نظارت وزیر دفاع قرار دارد و امور عملیاتى این نهاد نیز با رئیس ستاد ارتش است.

علاوه بر وظیفه دفاع از کشور و نظام پادشاهى، در صورت لزوم برقرارى نظم عمومى، مبارزه با مواد مخدر و کمک به مردم در بلایاى طبیعى نیز به ارتش واگذار می شود. در این زمینه، می توان به بسیج 10 هزار نفر سرباز براى یافتن 13 عضو نوجوان یک تیم فوتبال در یک غار واقع در شمال بانکوك اشاره کرد که در پایان با نجات این نوجوانان همراه بود. ارتش تایلند البته طى سال هاى اخیر نقش پاسدارى از صلح بین المللى را هم در قالب نیروهاى سازمان ملل انجام داده است.

 

 

از نظر ساختار، ارتش تایلند به سه شاخه اصلى زمینى، دریایى و هوایى تقسیم می شود. اکنون 335 هزار نفر در این ارتش مشغول خدمت بوده و 292 هزار نفر نیز ذخیره این نیرو هستند. از نظر تاریخى، پیدایش ارتش تایلند به سال 1874 میلادى باز می گردد. این ارتش، پیشینه حضور در جنگ هاى فرانسه، سیام، جنگ جهانى اول، فرانسه، تایلند، جنگ جهانى دوم، جنگ کره، ویتنام، درگیر ىهاى مرزى تایلند، کامبوج و بحران سیاسى تایلند طى سا لهاى 2008 تا 2010 میلادى را داراست.

در قرن بیستم، اولین حادثه مهم براى ارتش تایلند، طى جنگ جهانى اول رقم خورد. در ماه جولاى سال 1917 میلادى، تایلند، به عنوان یکى از اعضاى گروه اتحاد مثلث، به جنگ جهانى اول پیوست. سپس طى جنگ جهانى دوم نیز کشور به اشغال نیروهاى ژاپنى درآمده و جنگ با اشغال گران به صورت پارتیزانى آغاز شد. با پایان جنگ و خروج اشغال گران، تایلند وارد دوره جدیدى شد و نقش ارتش در اداره امور کشور آغاز شد.

در سال 1946 میلادى، پادشاه این کشور، آناندا ماهیدول طى یک سو ءقصد مرموز و پیچیده، به وسیله شلیک گلوله کشته شد و بومیپول آدولیاده به پادشاهى رسید. سال بعد و به دنبال این موضوع، ارتش تحت فرماندهى سپهبد فیبول در این کشور، با انجام یک کودتا به قدرت رسید، اما پادشاه تغییرى نکرده و کشور تایلند وارد دوره استبداد نظامى زیر نظر ارتش شد.

این شرایط حتى پس از مرگ فیبول در سال 1963 میلادى نیز همچنان ادامه داشته و تایلند زیر نظر یک حکومت نظامى اداره می شد. در سال 1973 میلادى هزاران نفر از مردم تایلند و به ویژه دانشجویان علیه شرایط موجود در این کشور اعتراض کرده و خواهان تغییر در قانون اساسى شدند. در این زمان، پادشاه تایلند از اقدامات خونبار ارتش علیه مردم ممانعت کرده و به این ترتیب، تایلند از ورطه حکومت نظامیان خارج و اتحادی هاى مرکب از 17 استان در این کشور تأسیس شد.

 

 

 در سال 1976 میلادى دانشجویان در تایلند دوباره اعتراضات خود را آغاز و این بار نیروهاى پلیس و ارتش به طرز خشونت بارى با اعتراضات برخورد و بسیارى از دانشجویان کشته و زخمى شدند. این اعتراضات با دخالت ارتش منجر به تشکیل حکومت نظامى دیگرى در تایلند شد. از سال 1980 میلادى به بعد، تایلند تحت رهبرى ژنرال پرم تینسولانوندا رفته رفته به سمت تغییر حکومت از دیکتاتورى نظامى به حکومت آزاد حرکت کرد. در سال 1988 میلادى چاتیچاى چون هاوان به مقام نخست وزیرى رسید و در 23 فوریه سال 1991 این کشور دوباره شاهد یک کودتاى نظامى دیگر توسط ژنرال سوچیندا بود که باعث به قدرت رسیدن وى شد. در ماه مى سال 1992 میلادى، مردم بار دیگر قدرت خود را نشان داده و به خیابان ها آمدند. سوجیندا تلاش کرد تا این اعتراضات را با خشونت سرکوب کند، اما این موضوع با ممانعت بومیپول آدولیاده پادشاه تایلند روبه رو شده و دوباره آزادى در این کشور حکمفرما شد. قانون اساسى جدیدى در سال 1997 میلادى دوباره تنظیم شد، اما در سال 2006 یک کودتاى نظامى دیگر در این کشور رخ داد. با این وجود، شرایط با برگزارى یک انتخابات آزاد در سال 2007 میلادى به حالت عادى بازگشت؛ اگرچه اکنون ارتش به دنبال یازده کودتایى که بعد از جنگ جهانى دوم تاکنون در تایلند انجام داده است، همچنان به عنوان مهمترین نهاد در عرصه سیاسى و اداره امور این کشور حضور دارد. 18 ژانویه هر سال نیز به دلیل پیروزى تایلند بر برمه در جنگ سال 1593 میلادى به عنوان روز ارتش جشن گرفته می شود.

نیروهاى مسلح یک وظیفه براى همه شهروندان محسوب می شود. مردان بالاى سن 21 سال مشمول نظام وظیفه می شوند. البته سربازان به صورت تصادفى و به تعداد موردنیاز به خدمت فرستاده می شوند. قدمت نظام وظیفه در تایلند به سال 1905 میلادى بازم می گردد. البته از سال 1954 میلادى، به دلیل بالا بودن متقاضیان خدمت، سامانه قرعه کشى ایجاد شده است. مردان باید در سن 18 سالگى براى تعیین وضعیت خدمت ثبت نام کنند. هر سال در اوایل آوریل و مقارن با عید ملى تایلند، افرادى که به 21 سالگى رسیده‌اند، به مراکز نظام وظیفه فراخوانده می شوند. در روز فراخوانى براى نظام وظیفه، افراد جهت بررسى واجد شرایط بودن به مراکز مربوطه از ساعت 7 صبح مراجعه میکنند.

این افراد داوطلب سپس تحت آزمایش هاى بدنى، فیزیکى و بررسی هاى روحى، روانى و همچنین آزمایش هاى مربوط به مواد مخدر هم قرار می گیرند. نتیجه آزمایش اوره و مواد مخدر این افراد به یک مرکز ذخیره اطلاعات فرستاده می شود. براى نمونه، از اطلاعات حدود 182 هزار نفر که وارد این بانک اطلاعاتى شده، نفر که وارد این بانک اطلاعاتى شده، حدود 12هزار نفر یا 6.7 درصد مثبت بوده که از این میان نیز حدود 11 هزارنفر مربوط به متامفتامین، 750 مورد ماریجوانا و باقی مانده نیز سایر مواد مخدر بوده است. همچنین در سال هاى اخیر به دلیل افزایش رفتارهاى پرخطر در تایلند، آزمایش اچ.آى.وى براى تعیین بیماران مبتلا به ایدز هم از آزمایش هاى معمول براى مشمولان است.

از افراد داوطلب خدمت، آزمایش هاى دقیق پزشکى دیگرى مانند سنجش چشم نیز گرفته می شود. همچنین سوابق بیمارى ها و شکستگی هاى استخوان نیز بررسى می شود. حداقل قد نیز باید 160 سانتیمتر و دور قفسه سینه نیز 76 سانتیمتر باشد.

 

 

در پایان افرادى که باقى می مانند وارد مرحله قرعه کشى می شوند که از میان آنها به تعداد موردنیاز ارتش، افرادى انتخاب و به مراکز آموزشى معرفى می شوند. هنگام قرعه کشى اگر کارت مشکى نصیب شخص شود به معنى معاف شدن و اگر کارت قرمز نصیب وى شود، به معنى مشمول شدن و اعزام به سربازى است. قبل از اعزام به افراد خدمت، درخصوص دوره آموزش توضیحاتى داده می شود تا با روند آموزش مقدماتى آشنا شوند. به عنوان نمونه، در سال 2018 میلادى حدود 500 هزار نفر مشمول خدمت وظیفه بودند که از این تعداد فقط 80 هزار نفر براى نیروى زمینى، 16 هزار نفر براى نیروى دریایى و 8700 نفر نیز براى نیروى هوایى انتخاب شدند.

در ارتش تایلند سعى می شود افراد متناسب با نوع تحصیلات بین نیروهاى سه گانه تقسیم  شوند. دوره آموزش نیز به طورمعمول سه ماه طول می کشد. طى دوره آموزشى سختگیرى هاى مختلفى اعمال میشود. امکان داشتن تلفن همراه و استعمال دخانیات وجود ندارد و به طورمعمول بعد از سپرى شدن یک ماه از آغاز دوره آموزش، به خانواده ها اجازه ملاقات با سربازان داده میشود.

پس از پایان این دوره، سربازان براى خدمت بین نیروهاى سه گانه ارتش تقسیم میشوند. در اینجا سعى میشود تاحدامکان افراد متناسب با تحصیلاتشان بین نیروهاى زمینى، دریایى و هوایى تقسیم شوند. سربازان در دوره مقدماتى حقوق دریافت می کنند که پس از پایان این مدت، از افزایش حقوق برخوردار می شوند. بسته به نوع تحصیلات، مدت زمان خدمت متفاوت است و از 6 ماه تا 2 سال طول می کشد. البته دانشجویان تا 26 سالگى براى ادامه تحصیل از معافیت تحصیلى برخوردار هستند.

 


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=1094

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha