4/8/2020 11:59:11 AM | چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸:۴۸
گزارش عملکرد قرارگاه مهارت آموزی در سال پرورش طرح (۹۸)
سال ۹۸ به عنوان سال پرورش طرح مهارت آموزی انتخاب و ۵ شعار: ۱- افزایش کمیت ۲-ارتقا کیفیت ۳- تنوع مهارت ۴-توسعه همکاران ۵-اشتغال کارکنان وظیفه منقضی خدمت ،مبنای کار قرار گرفت که در پنج گام اصلی ۱-قبل از خدمت ۲-بدو خدمت ۳-حین خدمت ۴-اوقات فراغت ۵-پس از خدمت برنامه ریزی گردید

فعالیت قرارگاه عموما در شش حوزه 1_ هیئت های اندیشه ورز (کمیته‌های تولید محتوا) 2-همایش‌ها و سفرهای استانی  3-زیرساخت‌های فناوری اطلاعات 4-استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌ها و نهادهای ملی  5-برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی  6-عملکرد مهارت‌آموزی سازمان‌های نیروهای مسلح صورت گرفت 
در این راستا  هفت کمیته اندیشه‌ورز با تشکیل جلسات مختلف مبادرت به تولید محتوا کردند که احصا بیش از ۵۰۰ مهارت تخصصی و بومی سازی آن ، تدوین و ابلاغ نقشه راه، تهیه سند راهبردی و گزارش‌ها و اسناد پشتیبان، تدوین، تصویب و ابلاغ شیوه نامه مشوقات، شناسایی ظرفیت اشتغال دستگاه‌های اجرایی، عضویت در کارگروه سه گانه شورای وزارت کار، تدوین دستورالعمل گام های طرح مهارت آموزی، طراحی و توسعه سامانه ماهرسان، توسعه ظرفیت اشتغال در شبکه های همکاران ملی، عضویت قرارگاه در شورای عالی اشتغال، لینک سامانه سرباز ماهر با سامانه سازمان وظیفه عمومی، لینک سامانه سرباز ماهر با سامانه های مرتبط دستگاه‌های دولتی، ساخت سریال ۴۰ قسمتی سرباز، راه اندازی مجدد سایت سرباز ماهر، فعال کردن شبکه های مجازی سربازماهر و... بخشی از دستاوردهای کمیته‌های اندیشه ورز بوده است

همایش، بازدید، نظارت: 
یکی از حوزه های کاری قرارگاه در سال پرورش طرح ،برگزاری همایشها، بازدیدها و نظارت بود که در این سال، ۳۱ استان کشور هرکدام سه بار و جمعا ۹۳ بار مورد بازدید قرار گرفتند.مرکز آموزشی شهدای جوادنیا وزارت دفاع و پشتیبانی ن م ، مراکز آموزشی ۰۱ و ۰۲ آجا، پادگان شهید کچویی سازمان‌ زندانهای کشور، پادگان شهید باهنر ناجا، مرکز آموزش شهدای وظیفه سیرجان نداجا، یگان های مستقر در بوشهر، هرمزگان، مازندران نیز مورد بازدید قرار گرفتند . همایش پنجه های کارآمد سربازان با همکاری آموزش و پرورش، سرباز ،مهارت ،اقتدار با همکاری وزارت کار و همایش مهارت آموزی دو بار توسط قرارگاه برگزار گردید. در این راستا جلسات مختلفی با استانداران کشور، ائمه جمعه، مسئولین ذیربط وزارتخانه های کار ،تعاون و رفاه اجتماعی، علوم و تحقیقات، آموزش و پرورش، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، سازمان فنی و حرفه ای، سازمان هلال احمر، معاونت علمی ریاست جمهوری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، بانک های انصار، رسالت و... برگزار و در خصوص پیشبرد مهارت و اشتغال مذاکرات و هماهنگی‌های لازم صورت گرفت.با عنایت به اینکه یگانهای استان سه بار در طول سال ۹۸ مورد نظارت قرار گرفتند ،برای یگان های استان کارنامه ارزیابی عملکرد صادر گردید, آجا ۸۴ کارنامه، سپاه ۷۸ کارنامه، ناجا ۹۳ کارنامه و وزارت دفاع ۱۵ کارنامه دریافت کرد.
 کارنامه ارزیابی در ۱۱ شاخص که هر کدام از این شاخص ها وزن دهی شده و بالاترین وزن مربوطه به تعداد گواهینامه های دریافتی از مبادی ذیربط  بوده و جمعا ۱۰۰ امتیاز در ۵ سطح عالی، خیلی خوب، خوب، متوسط و ضعیف می باشد.
 که اکثر یگان ها در سال ۹۸ در سطح خوب قرار گرفتند که انتظار این است انشاءالله سازمان ها در سال ۹۹ در سطح خیلی خوب و عالی قرار گیرند.
 با توجه به عملکرد، رتبه  استان ها مشخص شده است لیکن چون تا اردیبهشت سال ۹۹ گزارشات تکمیلی واصل میشود لذا انشاالله رتبه سازمان‌ها و استان در اردیبهشت اعلام خواهد شد.


وزارتخانه‌ها،سازمان‌ها و نهادهای همکار:
 وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهای مختلفی در حوزه مهارت آموزی و اشتغال فعالیت دارند، یکی از اهداف قرارگاه این است که مأموریت محوله را با تعامل و همکاری مبادی ذیربط به سرانجام برسانند، در این راستا 30 وزارتخانه، سازمان و نهاد شناسایی گردید و در نظر است با آن‌ها تفاهم نامه همکاری امضا گردد که تاکنون ۲۳ تفاهم‌نامه امضا شده است از جمله وزارت آموزش و پرورش،کار، تعاون و رفاه اجتماعی، علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات، جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، ارتباطات و فناوری اطلاعات ، کشور، صنعت ، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان صدا و سیما، سازمان هلال احمر، سازمان فنی و حرفه‌ای، کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، معاونت علمی ریاست جمهوری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم، جهاد دانشگاهی، دانشگاه علمی و کاربردی، بانک رسالت، بانک انصار، شرکت ایرانسل، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، سازمان تبلیغات اسلامی و... برای تحقق و اجرای هر کدام از تفاهم‌نامه‌های کمیته اجرایی تشکیل شده است که این کمیته‌ها با تشکیل ده‌ها جلسه نحوه اجرای تفاهم نامه‌ها را مشخص و به پیش می برند .چند دستگاه نیز در حال بررسی و انعقاد تفاهم‌نامه قرار دارند

 

عملکرد دستگاه‌های غیر نظامی همکار:
 با توجه به تفاهم نامه های صورت گرفته وزارتخانه و سازمان ها و نهاده جهت مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه، همکاری صمیمانه ای را با قرارگاه و نیروهای مسلح بر قرار کرده اند و با توجه به تفاهمنامه  ، تلاش گسترده ای را انجام تعهدات بعمل اوردند . در مجموع در سال ۹۸ تعداد کارکنان وظیفه آموزش دیده عمومی و تخصصی به مرز ۲۲۵ هزار نفر رسید که در این راستا بالغ بر  ۱۴۴ هزار نفر آموزش تخصصی و ۱۰۱ هزار نفر آموزش عمومی را طی کردند. در حوزه تخصصی وزارت جهاد کشاورزی با ۱۹۸ درصد پیشرفت، بهترین عملکرد را داشت، سازمان فنی و حرفه‌ای، وزارت ورزش و جوانان در حوزه تخصصی ورزش تلاش گسترده‌ای را جهت تحقق برنامه انجام دادند.
در حوزه عمومی هلال احمر و وزارت ورزش و جوانان در بخش جوانان فعالیت چشمگیری جهت تحقق برنامه انجام دادند
 روابط عمومی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی

 

 

 برنامه های فرهنگی:
 ترویج فرهنگ مهارت آموزی یکی از مهمترین اهداف قرارگاه است،در این راستا در چندین محور برنامه‌ریزی شده است لذا جلساتی با وزرای محترم ،مسئولین محترم نهاد ها،فرماندهان و مسئولین نیروهای مسلح، ائمه جمعه، استانداران برگزار شد.
 به منظور ارتباط مستقیم با جامعه هدف(سربازان) فرم نظرخواهی از تعدادی از آنها اخذ گردید، در بازدیدها، گفت‌وگوی رو در رو  با سربازان جز برنامه‌ها بود، باشرکت در جشنواره های مربوط به سربازان، نمایشگاه های سربازان ،ارتباط نزدیکی با سربازان برقرار شد، در دهها برنامه صدا و سیما از قبیل ثریا، نمادو، صبحی دیگر، دوربین هفت ، دهها خبر برای پخش در صدا و سیما تهیه گردید، سایت سرباز ماهر فعال گردید، در فضای مجازی گروه و کانال سربازماهر فعالیت جدی را آغاز کرد، سامانه سرباز ماهر به صورت تلفنی و پیامکی با مخاطبین ارتباط مستقیم برقرارکرد، پاسخ به سوالات مخاطبین در فضای مجازی دنبال گردید، برنامه های مستند، موشن گرافی و خبری برای صدا و سیما تهیه گردید، در راستای ترویج فرهنگ مهارت آموزی صدا و سیما کمال همکاری را داشته است.

 

 

با توجه به اینکه صدور گواهینامه مهارت اموزان تا پایان سال ۹۸ ادامه دارد، لذا جمع‌بندی نهایی در اردیبهشت سال ۹۹ صورت خواهد گرفت. لیکن برابر گزارشات اولیه در سال جاری سپاه و ناجا  عملکرد خوبی داشتند و رقابت نزدیکی جهت رتبه برتر را دارند و توانستند برنامه‌های خود را محقق سازند .البته در هر دو سازمان نقش جهاد کشاورزی بسیار پررنگ بوده است که انشاالله در سال 99 همه سازمان‌ها به 100درصد برنامه برسند.
 

 

روابط عمومی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=1371

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha