7/19/2019 1:51:01 AM | جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۳:۳۶
در راستای برنامه های ستاد کل:
سربازان با نشاط‌تر می‌شوند
سـتاد کل نیروهای مسلح در اقدامی تحسین برانگیز از چندی پیش با هدف ارتقای وضع روحی سربازان برنامه‌های مختلفی از جمله اجرای طرح « نشاط سربازان» را در دستور کارش قرار داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرباز ماهر؛ 

تاکنون به صورت رسمی گزارش یا آماری از وضعیت روحی سربازان از سوی هیچ نهاد و دستگاه رسمی دیگری ارائه نشده است، اما ستاد کل نیروهای مسلح در اقدامی تحسین برانگیز از چندی پیش با هدف ارتقای وضع روحی سربازان برنامه‌های مختلفی از جمله اجرای طرح « نشاط سربازان» را در دستور کارش قرار داده است.
 

قرارگاه مهارت بخشی به سربازان

سردار ایوب سلیمانی؛ جانشین فرماندهی نیروی انتظامی کشــور در این خصوص به قدس میگوید: به طور طبیعی وقتی جوانی در نخستین تجربه زندگی قرار است در پادگان زندگی کند این تغییر وضعیت محیطی در شرایط روحیاش تأثیر میگذارد. چون تا دیروز خانوادهاش به او خدمت میکردند حالا یک دفعه به یک کار سخت‌تر، در محیط جدیتر وارد میشود. تطبیق دادن وضعیت گذشته بــا وضعیت حال، عدهای از سربازان را دچار چالش‌هایی میکند تا جایی که ممکـن است بعضی از آنان دست به اقداماتی علیه خودشان بزنند که باید از طریق پزشکان و روانپزشکان و مدیران و فرماندهان کمک کرد تا محیط سربازی برای سربازان با نشاطتر شود تا این تغییر قابل تحملتر شود.

 وی در ادامه از تشکیل قرارگاهی توسط ستاد کل نیروهای مسلح برای رسیدگی بــه وضعیت سربازان خبر میدهد و میگوید: این قـرارگاه که به فرمان مقام معظم رهبری تشکیل شده و هشت وزیر در آن عضویت دارند چند کار انجام میدهد که یکی مهارت بخشی به سربازان اســت. یعنی سعی میشود تا سربازان در طول دوران خدمتشــان یک مهارتی را کسـب کننـد. حتی هماهنگ شده تا آنها پس از پایان دوره خدمت تسهیلات بانکــی دریافت کنند تا بتوانند برای خود کسب و کاری راه بیندازند. علاوه بر این دستور داده شد تا برای اوقات فراغت همه نیروهای مسلح بویژه برای سربازان ظرفیتهایی ایجاد شود تا شرایط برایشان فرح بخش تر، با نشــاط‌تر و قابل تحمل ترباشد.

 

نشاط سربازان برای همه کشور

وی به کارگیری سربازان در پست‌هایی که در آنها تخصص دارند و همین طور گذراندن دوره خدمت در محدوده محل سکونت را یکی دیگر از برنامه‌های مورد نظر قرارگاه یاد شده برای با نشاط کردن دوره سربازی میداند و میگوید: این موارد از اهمیت خاصی برای سربازان برخوردار است؛ بنابراین تلاش میشود که سربازان تا حد امکان در مشاغلی که در آن تخصص و مهارت دارند به کار گرفته شوند.همین طور سعی میشود تا حداکثر در شعاع ۳۰۰ کیلومتری محل سکونتشان خدمت کنند. البته اجرای این گونه برنامه‌ها مطلق نیست، چون بخش قابل توجهی از سربازان را میتوان در محدوده زندگی شان یا در مشاغلی که در آن تخصص دارند به کار گرفت، اما این فرصت را نمیتوان برای همه سربازان ایجاد کرد چون نیاز نیروهای مسلح با گسترش سربازان در سطح کشور و نوع تخصص‌هایی که دارند خیلی با هم انطباق ندارند. ضمن اینکه به هرحال جمعی از سربازان باید به مرزها اعزام شوند.

وی با اشاره به اینکه گستردگی طرح «نشاط سربازان» مربوط به کل نیروهای مسلح و به تمام کشور میشود، می‌افزاید: همه این برنامه‌ها برای این است که بتوانیم شرایطی ایجاد کنیم تا افراد براحتی اعزام به خدمت شــوند، آموزش مناسب ببینند و در محل مناسب خدمت کنند و پس از خدمت نیز یک ظرفیت‌هایی برایشان ایجاد شــود که احساس نکنند دو سال از عمرشان را بیهوده از دست دادهاند و اینها یک امتیازی به نسبت دیگران دارند تا بتوانند پس از دوره خدمت برای خود و کشور مفید باشند.

 

افزایش مشارکت اجتماعی سربازان

سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح نیز در این باره میگوید: نشاط یکــی از موضوعات مهمی است که نه تنها در کیفیت سپری کردن دوران خدمت سربازی توسط سربازان تأثیر مثبتی دارد، بلکه بر افزایش بازدهی آنها نیز مؤثر است.

وی با بیان اینکه محیط نظامی یک محیط جدی و بر پایه سلسله مراتب نظامی است که در آن انضباط حرف اول را میزند، میگوید: با این وجود در تلاش هستیم تا برای بهینه‌سازی اوقات فراغت سربازان و ارتقای روحیه و انگیزه آنها اقداماتی انجام دهیم که در نهایت به افزایش نشاط اجتماعی منجر شود.

 وی که معتقد است افزایش روحیه مشارکت پذیری سربازان در سایه نشاط اجتماعی، بهتر محقق میشود، میگوید: در حال حاضر با هدف افزایش نشاط اجتماعی، در زمینه های فرهنگی، هنری و ورزشی اقدامات بسیاری انجام میشود که از میان آنها میتوان به برگزاری اردوها، برنامه‌های کوهپیمایی و سفرهای زیارتی اشاره کرد. برگزاری جشنواره‌های مختلف مانند جشنواره روز سرباز و جشنواره جوان که با هدف قدردانی و تجلیل از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و ورزشی سربازان برگزار میشود، نمونه دیگری از این اقدامات است. البته از سوی دیگر و با هدف استفاده از پیشنهادها و ایده های صاحبنظران و هنرمندان و فعالان اجتماعی در افزایش نشــاط اجتماعی در بیــن ســربازان ایــن موضوع را به بحث و بررسی گذاشتیم. در این راسـتا حتی فرصتی برای همه سربازان فراهم شد تا اگر طرح و پیشنهادی در خصوص افزایش نشاط اجتماعی دارند ارسال کنند. مقدمات اجرای این پیشنهادها، پس از بررسی و تأیید فراهم میشود.

وی در همین زمینه اضافه میکند: موضوع دیگری که در کنار نشاط اجتماعی مورد توجه قرار گرفته افزایش مشارکت اجتماعی سربازان است. در این راستا، طرح مهارت آموزی در حال اجراست که سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر و در سال جاری حدود ۲۰۰ هزار سرباز تحت پوشش طرح قرار گرفتند. در حقیقت در طرح مهارت آموزی تلاش میشـود هر سرباز پس از اتمام دوره سربازی به یک مهارت کاملا مسلط شده و برای ورود به بازار کار آماده شود. البته همه تلاش ما این است که در چند سال آینده همه سربازان تحت پوشش این طرح قرار گیرند


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=904

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha